Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 17:14
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://dlarodziny.opolskie.pl/2024/07/12/opolska-karta-rodziny-i-seniora-jest-z-wami-10-lat/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Objazdy, zakazy i działania służb – najnowsze informacje

Kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Krapkowicach skupiło się na koordynacji działań w związku z sytuacją powodziową i zarwanym mostem na DK45. Wprowadzone zostały objazdy, zakaz wstępu na wały oraz plan działań służb ratunkowych.
Objazdy, zakazy i działania służb – najnowsze informacje

Autor: Powiat Krapkowicki

Objazdy, bezpieczeństwo i plotki o zamknięciu mostu

Podczas kolejnego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się dzisiaj, przedstawiciele władz lokalnych, służb ratunkowych oraz instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie wodami i drogami omówili aktualną sytuację powodziową oraz wyznaczyli kluczowe działania na najbliższe 24 godziny. Spotkanie miało na celu ocenę skutków zalania oraz skoordynowanie dalszych działań służb.

Jednym z głównych tematów było ustalenie objazdów oraz koordynacja ruchu w związku z zawaleniem się mostu na DK45 oraz zalaniem dojazdu do mostu przy ul. Ks. Koziołka. Obecnie, do dyspozycji służb i mieszkańców pozostaje tylko Most Północny, znany także jako most kolejowy. Władze poinformowały, że plotki o jego zamknięciu są nieprawdziwe. Demontaż skrajni przy wjeździe na most miał na celu jedynie ułatwienie przejazdu pojazdom ratunkowym, w tym wozom bojowym straży pożarnej.

Aby poprawić szybkość reakcji ratunkowej w przypadku korków na moście, zdecydowano również o przeniesieniu jednej z karetek na drugą stronę Odry. Ruch na moście będzie monitorowany, a służby mają nad nim pełną kontrolę, by zapewnić płynność przejazdu.

Krapkowicka policja wyznaczyła także poniższe objazdy:

- Jadąc z kierunku Kędzierzyna-Koźla w stronę Opola przez Krapkowice ZAWRÓĆ! Kieruj się na DK40 obwodnicą Kędzierzyna dotrzesz do DW423 gdzie następnie bezpiecznie dojedziesz do Krapkowic oraz dalej do Opola

- W Krapkowicach chcąc dostać się do centrum omijaj ul. Ks. Koziołka, która jest całkowicie zablokowana. Kieruj się w stronę Mostu Północnego, ul. Obuwników skąd dotrzesz do drugiej części Krapkowic.

- Kolejna informacja to zerwany most na trasie Pisarzowice-Kierpień. Prosimy o niekierowanie się w miejsca zagrożone powodzią!

Zakaz wstępu na wały przeciwpowodziowe i aktualna sytuacja na rzekach

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców ogłoszono bezwzględny zakaz wstępu na wały przeciwpowodziowe. Chociaż stan rzeki Osobłogi powoli się obniża, przewiduje się, że w okolicach Steblowa i Żywocic poziom wody może tymczasowo wzrosnąć z powodu dopływu rzeki Białej, która osiągnęła historyczne maksima.

W przypadku Odry sytuacja jest bardziej stabilna. W Krapkowicach odnotowano poziom około 640 cm, co oznacza, że przez powiat przechodzi płaska fala powodziowa. Według prognoz, poziom rzeki może wzrosnąć o około 18 cm, jednak nawet większe podniesienie nie powinno znacząco wpłynąć na aktualną sytuację mieszkańców.

Władze dementują plotki

W obliczu powtarzających się plotek, starosta Maciej Sonik zdementował fałszywe informacje dotyczące zamknięcia mostu kolejowego, zdatności wody do picia oraz funkcjonowania szpitala. Władze zapewniają, że szpital działa normalnie, a poziom chlorowania wody został zwiększony przez sanepid wyłącznie w celach prewencyjnych.

Starosta podkreślił również, że obecna sytuacja, choć poważna, nie przypomina dramatycznych wydarzeń z 1997 czy 2010 roku. Poziom wód ma być niższy o około 1,5 m w porównaniu z powodzią z 2010 roku, co minimalizuje ryzyko dużych strat. 

- I tutaj wyjaśnienie podnoszonych przez Was informacji o ostrzeżeniach przed powodzią z 2010 roku. Ustaliliśmy wspólnie, że gminy i służby poinformują wszystkich mieszkańców na terenie objętym powodzią z 2010 roku o ryzyku powodzi i możliwości zalania. Wolimy dmuchać na zimne. Jednak robimy to, bo znamy wszyscy (także mieszkańcy) zasięg tej powodzi i wszyscy mogą sobie wyobrazić, ile wtedy w konkretnych miejscach było wody – podaje starosta Maciej Sonik.

Podziękowania dla mieszkańców i służb

Starosta Sonik wyraził wdzięczność dla wszystkich zaangażowanych w walkę z żywiołem – zarówno samorządów, służb państwowych, jak i ochotników oraz mieszkańców. 

„Działamy skuteczniej, gdy działamy razem. A cel mamy wspólny – chronić mieszkańców!” – podkreślił starosta, dodając, że najbliższy komunikat zostanie wydany następnego dnia wieczorem, chyba że pojawią się nowe, istotne informacje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OnnTreść komentarza: Dziękuję za każdą, nawet najdrobniejszą pomoc.Data dodania komentarza: 18.09.2024, 23:29Źródło komentarza: Pierwszy duży transport darów dotarł do KrapkowicAutor komentarza: ssqfsfsfTreść komentarza: Czy to ma logistyczny sens? Rozumiem spontaniczną chęć niesienia pomocy, ale realne koszty i zaangażowanie kilku osób. Może to można zrobić efektywniej? To nie zarzut, ale pytanie.Data dodania komentarza: 18.09.2024, 23:24Źródło komentarza: Pierwszy duży transport darów dotarł do KrapkowicAutor komentarza: HipokrytTreść komentarza: Godzine temu napisałem komentarz i gdzieś jest?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 23:00Źródło komentarza: Pierwszy duży transport darów dotarł do KrapkowicAutor komentarza: HipokrytTreść komentarza: Ciekawostka, w sieci marketów stał kosz na dary do braci ukraincow, teraz stoi kosz na dary dla powodzian, co ciekawe dla braci ukraincow kosz był lepiej i bogaciej wypełniony niż dla rodaków dotkniętych klęską powodzi.DlaczegoData dodania komentarza: 18.09.2024, 22:09Źródło komentarza: Pierwszy duży transport darów dotarł do KrapkowicAutor komentarza: Opola***aTreść komentarza: Rozumiem, że datki zebrane na poszczególnych mszach doży***owych zostaną w całości przekazane na pomoc powodzianom..Data dodania komentarza: 18.09.2024, 14:31Źródło komentarza: Najbliższe imprezy zostają okrojone oraz odwołaneAutor komentarza: InnyCzlowiekTreść komentarza: Sądząc po zdjęciach kierujący nadjeżdżający od strony Opola zauważył pieszą i ostro skręcił. Nie miał też na pewno powyżej 70km/h, czy przepisowe 50/h ciężko stwierdzić ale możliwe. Przód auta po wjechaniu do rowu przy wyższej prędkości byłby już mocniej wgnieciony. Gdyby prędkość była 90-100km/h to zderzenie z pieszym jest porównywane przy tej prędkości do upadku z 10 piętra - śmigłowiec nie miałby po co przylatywać. Dla porównania 50/h określane jest jako upadek z 4 piętra. Samochód skręcał z wg mnie dobrej decyzji kierowcy - próby ominięcia pieszego - w wyniku zderzenia z czlowiekiem samochód nie zmieniłby, aż na tyle swojego toru jazdy.Data dodania komentarza: 9.09.2024, 00:51Źródło komentarza: Dramatyczny wypadek na DK45: mercedes potrącił 25-latkę na przejściu dla pieszych
Reklama