Dotyk i ciepło rodziców warunkuje prawidłowy rozwój psychosomatyczny dziecka. Zaspokojenie jego emocjonalnej potrzeby bliskości i kontaktu z drugim człowiekiem ma realny wpływ na rozwój maluszka w przyszłości. Bodźce dotykowe są też dla noworodka źródłem informacji o otaczającym go świecie. Warunkują poczucie bezpieczeństwa co jest bardzo potrzebne, aby pomóc noworodkowi szybciej zaadoptować się w nowym dla niego środowisku oraz zniwelować stres związany z porodem.
W krapkowickim szpitalu bezpośrednio po porodzie naturalnym noworodek umieszczany jest na brzuchu mamy i jeśli nie występują żadne przeciwwskazania pozostaje na nim dwie godziny.
Z kolei po cięciu cesarskim, istnieje możliwość kangurowania noworodka przez ojca dziecka na oddziale Położniczo-Noworodkowym, gdzie wspólnie oczekują na przyjazd mamy. Po zakończonej operacji cięcia cesarskiego pacjentka dołącza do partnera przytulającego dziecko i kontynuuje kontakt „skóra do skóry”, w trakcie którego następuje też pierwsze karmienie piersią.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 21 maja - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze