Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
wtorek, 8 kwietnia 2025 00:00
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Poczet władców Krapkowic - Jerzy Hohenzollern Część II

W 1532 roku zmarł Jan II Dobry, przedstawiciel siódmego pokolenia Piastów władających Krapkowicami i ostatni właściciel miasta z tego rodu. Jego następcą został margrabia Ansbachu, Jerzy Hohenzollern.
Poczet władców Krapkowic  - Jerzy Hohenzollern Część II

W stronę Śląska
Jako jeden z najważniejszych polityków Węgier i Czech, Jerzy zamierzał wykorzystać swoją pozycję, żeby zabezpieczyć sobie dodatkowe dziedzictwo. W Ansbachu rządził jego brat Kazimierz, a posiadłości nad Dunajem były co prawda dochodowe, ale leżały blisko niebezpiecznej granicy tureckiej. Jego uwagę zwróciły księstwa opolskie i raciborskie, którymi rządzili bezdzietni kawalerowie, odpowiednio: Jan II Dobry z rodu Piastów i Walentyn z rodu Przemyślidów. Hohenzollern, który wówczas był bezdzietnym wdowcem, zawarł z nimi traktat na przeżycie. Ten z trójki możnowładców, który przeżyje najdłużej, miał odziedziczyć ziemie pozostałych. Takie rozwiązanie było wprost sprzeczne z prawami Królestwa Czech, do którego przynależał wówczas Śląsk. Od 1510 roku obcokrajowcy nie mogli tutaj nabywać ziem i tytułów. Uzależniony od Jerzego król nie wyraził sprzeciwu, a szlachta czeska zaakceptowała taki stan rzeczy jako osobisty wyjątek.

Hohenzollern poszedł za ciosem. W 1523 roku przekonał cierpiącego na niekończący się brak gotówki króla Ludwika II na sprzedaż księstwa krnovskiego. Jerzy od tego momentu był już nie tylko margrabią, uzyskał upragniony tytuł książęcy. Do jego posiadłości dołączyły Głubczyce, wciąż żyjący Jan II Dobry pozwolił mu także używać tytułu księcia raciborskiego. W innych zakątkach Śląska panowali wówczas przedstawiciele ostatnich pokoleń Piastów. Książę przez lata wzmacniał z nimi więzy, wydając za nich swoje siostry. Anna została żoną księcia cieszyńskiego Wacława II, a Zofia – księcia legnickiego i brzeskiego Fryderyka II. W ten sposób w żyłach ostatnich Piastów Śląskich pojawiła się krew Hohenzollernów. Wszystkie te działania Jerzego stały się ponad 200 lat później pretekstem dla króla Prus Fryderyka II, żeby odebrać Śląsk Austrii i włączyć go do swojego królestwa.

Kolejnym sukcesem księcia było uzyskanie tytułu dziedzicznego księcia bytomskiego, który miał pozostać wśród jego potomków przez dwa pokolenia. Szkopuł w tym, że Jerzy wciąż pozostawał wdowcem i nie zdążył się postarać o następców. Żeby temu zaradzić, w 1525 roku poślubił Jadwigę von Münsterberg-Oels. Małżeństwo rzecz jasna ponownie miało podwójny cel, gdyż Jadwiga była córką  Karola I z Podiebradów, wnuka króla Jerzego z Podiebradów i jednego z najważniejszych polityków Czech. Razem doczekali się dwóch córek. W 1526 roku przyszła na świat Anna, późniejsza księżna wirtemberska. Trzy lata później urodziła się Sabina, która później została żoną swojego kuzyna, elektora brandenburskiego. Druga żona Hohenzollerna zmarła w 1531 roku w Legnicy.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 30 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PiotrTreść komentarza: Witam, mam zdjęcie... pan handlarz ustawił 5 aut wzdłuż płotu obok przedszkola nr 1... łatwo jest poznać, to wiekowe pojazdy na obcych rejestracjach. Widok żenujący. To 3 stare kabriolety, rdzewiejące bmw, ford mondeo, a ostatnio pojawili się rozklekotane Alfa Romeo... no wkurzyć się można.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 08:39Źródło komentarza: Czy strefa płatnego parkowania będzie powiększona?Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Gdzie tu jest bezpieczeństwo jak dalej ludzie źle parkują przy liceum w Otmęcie na ks. duszy blokując widoczność i wjazd do garaży i nikt sobie z tego nic nie robiData dodania komentarza: 4.04.2025, 15:21Źródło komentarza: Bezpieczniejsze drogi w powiecie krapkowickim! Trwa modernizacja kluczowych trasAutor komentarza: MAŁA MI😸Treść komentarza: PRIMA APRYLIS BO SIĘ POMYLISZ🤣ALE ŻARCIK FAJNY😄Data dodania komentarza: 3.04.2025, 20:46Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Nie wiemy co robi do końca nasza rodzina, znajomi. Kim byli nasi pradziadkowie, ale wiemy, co się działo w 1364 roku xdData dodania komentarza: 3.04.2025, 16:38Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: MaxTreść komentarza: Do szczęścia są tu potrzebni . Mają swoje zamki swoje lasy niech tam się spotykają a nie w PolsceData dodania komentarza: 3.04.2025, 07:31Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do Mosznej
Reklama