Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
wtorek, 3 grudnia 2024 18:14
Przeczytaj:
Reklama
Reklama
Reklama http://www.budopap.pl/

Byliny kwitnące jesienią

Chociaż wydaje nam się, że kolorami jesieni są kolory spadających liści z drzew, to jednak wiele gatunków roślin występujących w klimacie umiarkowanym kwitnie jesienią. Jeżeli chcemy, aby nasz ogródek przyjmował wiele barw również w te najbardziej ponure i szare dni, zaplanujmy posadzenie roślin, które cieszą oko również na jesień.
Byliny kwitnące jesienią

Źródło: e-skalniak.pl

Co to są byliny?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są byliny. Jest to grupa roślin wieloletnich rosnących od kilku do nawet kilkunastu lat. Rośliny te zazwyczaj zakwitają co roku, wydając przy tym owoce. Po sezonie wegetacyjnym ich części nadziemne zazwyczaj zamierają, a na wiosnę z pąków znajdujących się na organach przetrwalnikowych, na przykład cebulach czy kłączach, wyrastają nowe pędy i w ten sposób rozpoczyna się kolejny rok wegetacyjny tych roślin. 

Rozchodnik okazały
Ta oryginalna roślina jest wyjątkowo wdzięczna w uprawie. Osiąga do pół metra wysokości, ma grube i sztywne proste łodygi, na końcu których znajdują się okazałe kwiatostany składające się z kilkuset drobnych kwiatów. Jej biało-różowe kwiatostany chętnie są odwiedzane przez zapylaczy, zarówno przez udomowioną pszczołę miodną, jak i inne dzikie owady. Rozchodnik nie ma zbyt wygórowanych potrzeb glebowych, jednak najlepsze będą dla niego stanowiska słoneczne. Kwitnie aż do października. Jedną z najciekawszych odmian rozchodnika okazałego jest „Stardust”. Odmiana ta charakteryzuje się pięknymi, intensywnie białymi kwiatostanami. Posadzenie ich we własnym ogrodzie będzie dawało efekt rozświetlenia w ponure jesienne dni. Z kolei niektóre gatunki rozchodników dostępne w sprzedaży cechują się nie tylko barwą kwiatostanów, ale również wielokolorowymi i oryginalnymi liśćmi, tak jak w przypadku odmiany rozchodnika „Siebolda” zwanej „Mediovariegatum”. Liście tej odmiany są niezwykle interesujące. Ciekawą odmianą rozchodnika jest rozchodnik odmiany „Chocolate Drop”. Jak sama nazwa wskazuje, jego liście są koloru czekoladowego, z kolei kwiatostany są różowe. Żaden przechodzień nie będzie obojętny względem naszego ogrodu, widząc jak kolorowy i bogaty może być świat roślin na jesień. 

Zimowit jesienny
Zimowit jesienny to gatunek będący pod częściową ochroną gatunkową. Często jednak jest chętnie sadzony w ogrodach. Gatunek ten bywa często mylony z krokusem kwitnącym wczesną wiosną. Na forach hobbystów ogrodniczych co roku pojawiają się pytania odnośnie tego gatunku. Osoby zmartwione o stan naszej rodzimej przyrody nie powinny jednak w tym przypadku się niepokoić. Zimowit jesienny, jak sama nazwa wskazuje, to gatunek zwiastujący zimę i można podziwiać go od sierpnia aż do października. Zimowity jesienne tworzą piękne fioletowe kobierce. Na zimowity jesienne natknąć się możemy również podczas jesiennych spacerów na łąkach i w parkach. Pamiętajmy o tym, aby nie dotykać oraz nie niszczyć zimowitów. Zimowity oprócz znaczenia dla naszej rodzimej przyrody (na przykład jako rośliny ważne dla owadów zapylających) są gatunkiem trującym. Gatunek ten zawiera kolchicynę, substancję, której przedawkowanie może prowadzić do śmierci.

Astry zwane marcinkami
Czym byłyby nasze jesienne ogrody bez przepięknych wielokolorowych astrów? Astry to gatunki głęboko zakorzenione w naszej kulturze i niemalże wrosły w nasz środkowoeuropejski krajobraz. Aż trudno uwierzyć, że najczęściej występujące w polskich ogrodach gatunki astrów to gatunki obcego pochodzenia. Jednymi z najbardziej popularnych gatunków astrów są aster nowobelgijski oraz aster nowoangielski. Oba gatunki zostały przywleczone do Europy z Ameryki Północnej i z czasem zadomowiły się na tym obszarze. Gatunki roślin obcego pochodzenia, które z czasem stają się gatunkami zadomowionymi, nazywamy kenofitami lub antropofitami. Astry w Polsce powszechnie znane są jako marcinki. Ta popularna nazwa wzięła się od imienia Marcina, którego imieniny przypadają na okres ich intensywnego kwitnienia. Astry najczęściej preferują słoneczne stanowiska, żyzną i przepuszczalną glebę. Pszczoły chętnie oblatują astry, szczególnie gdy jesień jest sucha i ciepła. Astry stanowią idealną bazę do bukietów, a także mogą tworzyć samodzielnie i pięknie wyglądające jesienne kompozycje. 

Chryzantemy
Chryzantemy są niezwykle wdzięcznymi w uprawie roślinami. Niewielki wkład w ich pielęgnację sprawi, że będą odwdzięczać się kolorowymi kwiatostanami przez kilka lat. Najlepiej jest wybierać odmiany mrozoodporne. Najczęściej mrozoodpornością charakteryzują się chryzantemy drobnokwiatowe. Chryzantemy preferują miejsca nasłonecznione, ciepłe i bez przeciągów. Szczególnie unikać należy wystaw północnych ze względu na niedostateczną ilość światła oraz ze względu na zimno. Aby chryzantemy zdążyły się ukorzenić (przez co zwiększamy szansę na ich przeżycie, a to z kolei spowoduje, że będziemy się mogli cieszyć nimi przez długie lata), najlepiej jest sadzić chryzantemy na wiosnę, tak aby rośliny mogły zregenerować się do jesieni i cieszyć nas pięknymi kwiatami.

Żurawki
Coraz popularniejszymi w Polsce gatunkami roślin pochodzących z Ameryki Północnej i stosowanych w ogrodnictwie są żurawki. Żurawki mają drobne kwiaty umieszczone na długiej łodydze. Tło dla kwiatów stanowią nisko rozmieszczone niemalże płożące się po ziemi liście. Liście niektórych odmian żurawek również bywają atrakcyjne wizualnie i mogą przyjmować różne barwy – od srebrnoszarych przez niebieskie, bordowe aż do soczyście zielonych. Jeżeli na koniec roku zależy nam na wsparciu zapylaczy w naszym ogrodzie, warto postawić na odmianę żurawki chętnie odwiedzaną przez pszczołowate. Taką odmianą żurawki jest „Macrorhiza”. Odmiana ta charakteryzuje się silnym miodowym zapachem, co zachęca pszczoły do żerowania na niej. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: UlaTreść komentarza: Niesamowita i bardzo utalentowana, a do tego bardzo empatyczna!Data dodania komentarza: 1.12.2024, 20:25Źródło komentarza: Tu codziennie szyją się marzeniaAutor komentarza: PowiatowyTreść komentarza: To przyjdź i sam ją zbuduj. To jest duże wyzwanie logistyczne i nie jest to takie proste jak się każdemu wydaje.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 08:59Źródło komentarza: Tymczasowa przeprawa w Żywocicach: nowy most gotowy już wkrótceAutor komentarza: PPPTreść komentarza: Czysty region to największa ściema. Miało być tanio , jest drogo . Częstotliwość wywozu segregowanych śmieci to jest żart na sali. Krapkowice zrozumiało swój błąd i już ich niema w tej eko ściemieData dodania komentarza: 26.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Zapłacimy więcej za śmieciAutor komentarza: ArweTreść komentarza: Brakuje informacji, że ścieżkę rowerową przez Oslobloge ufundował POM Krapkowice, a zaliczkę na budowę mostu tymczasowego Prezydent Warszawy Rafał TrzaskowskiData dodania komentarza: 26.11.2024, 08:58Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: 321Treść komentarza: Powrót do normalności? Nie będzie w tym ani grama normalności - kolejna nieprzemyślana inwestycja i pieniądze wywalone w błoto. Most postoi ze 2 -3 lata i później co? Droga do rozbiórki? Znacznie lepiej byłoby zbudować porządną drogę od Żywocic aż do błoni za zamkiem. Samochody i tak tamtędy jeżdżą, a taka droga zostałaby już na stałe, w przyszłości po wybudowaniu obwodnicy mogłaby zostać przemianowana na DDR. Co dostaniemy? Cały ruch z okolicy zostanie zwalony na drogę Krapkowicką w Żywocicach i Kozielską w Krapkowicach. Nie zdziwcie się jak mieszkańców szlag trafi i zablokują te drogi, którymi zaraz poleci sznur tirów - wirtualne ograniczenia i zakazy takie jak w Łowkowicach są nic nie warte skoro Policja ma na to wywalone i pojawia się na miejscu najwyżej 2 razy w tygodniu na parę minut.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 07:59Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: LolTreść komentarza: Ciekawe kto bedzie budował. Szybkie wyłonienie wykonawcy. Szwagier już czekał pewnie z koparką i łopatąData dodania komentarza: 25.11.2024, 17:56Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżej
Reklama