Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 13:23
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100071770661293
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Nietypowe rośliny pomnikowe

Opolszczyzna to teren o bogatych wartościach kulturowych i przyrodniczych. Nie brakuje tutaj starych i pokaźnej wielkości drzew, które mieszkańcy zgłaszają do urzędów jako drzewa pomnikowe. Następnym etapem jest podjęcie uchwały rady gminy decydującej o zaliczeniu obiektu jako pomnika przyrody.
Nietypowe rośliny pomnikowe

Źródło: przyrodniczo.pl, drzewapolski.pl, człowiekprzygoda.pl

Co to jest pomnik przyrody?
Pomnik przyrody to jedna z najstarszych form ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej. Do pomników przyrody należących do przyrody nieożywionej zaliczyć możemy źródła rzek, wodospady, wywierzyska, skałki, głazy narzutowe, jaskinie, a także jary. Drzewa szczycące się tym mianem to drzewa stare i wyjątkowych rozmiarów. Do roślinnych pomników przyrody możemy zaliczyć również krzewy, a nawet pnącza (np. bluszcz pospolity).

W rezerwacie Jaśkowice
W województwie opolskim znajduje się całkiem sporo nietypowych gatunków drzew będących pomnikami przyrody. Na terenie województwa rośnie aż 16 modrzewi będących drzewami pomnikowymi. Na uwagę zasługują dwa pokaźnych rozmiarów modrzewie w gminie wiejsko-miejskiej Prószków. Drzewa te rosną na terenie rezerwatu przyrodniczego Jaśkowice. Las ten oprócz starodrzewia modrzewiowego składa się z dębów, sosen oraz świerków. Modrzewie europejskie będące drzewami pomnikowymi w rezerwacie Jaśkowice mają 190 lat, a ich obwody w pierśnicy to 250 i 210 centymetrów!

Góra Świętej Anny
Góra Świętej Anny jest chyba wszystkim znana. Ten znajdujący się w powiecie strzeleckim park krajobrazowy obfituje w najpiękniejsze formy ochrony przyrody. Jedną z form ochrony przyrody jest rezerwat przyrody Grafik. Nazwa rezerwatu pochodzi od znajdującego się w pobliżu rezerwatu kamiennego pomnika o tej samej nazwie. Pomnik ten upamiętnia tragiczne wydarzenie z 1855 roku. Polujący wówczas na zwierzynę hrabia Renard w okolicznych lasach zabrał ze sobą swojego syna, który zginął tam od rykoszetu. Na miejscu zdarzenia postawiono pomnik z kamiennym krzyżem podpisanym jako „Filio”, co oznacza „Synowi”. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj 130-letni drzewostan bukowy wchodzący w skład naturalnych lasów okalających cały park. Drugim rezerwatem na terenie gminy Leśnica jest rezerwat Biesiec położony na terenie Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” oraz obszaru Natura 2000 „Góra Świętej Anny”, niedaleko miejscowości Ligota Górna. Rezerwat Biesiec tak jak w przypadku rezerwatu Grafik obfituje w liczne chronione gatunki roślin, grzybów oraz zwierząt. Jego celem jest również ochrona sędziwego drzewostanu bukowego. Na terenie gminy Leśnica oprócz wzbudzających zachwyt rezerwatów spotkać możemy pomniki przyrody. W gminie Leśnica spośród drzew pomnikowych rosną tu tulipanowiec amerykański – pokaźnych rozmiarów drzewo o przepięknych kwiatach. Jego nazwa to Graf, a jego obwód wynosi aż 371 centymetrów. Następnym drzewem pomnikowym jest lipa drobnolistna o obwodzie 427 centymetrów. Największe wrażenie robi rosnący w gminie Leśnica klon jawor, którego obwód wynosi aż 613 centymetrów!

Aleje czereśniowe
Kontynuując spacer po krainie świętej Anny, nie należy pominąć najpiękniejszych w Polsce alei czereśniowych. Drzewa wchodzące w skład alei mogą mieć nawet 75 lat. Aleje czereśniowe najpiękniejsze są na wiosnę podczas kwitnienia. W ostatnich latach drzewa te zostały szczególnie docenione i zaopiekowane. Parę lat temu alejami czereśniowymi zajęło się Stowarzyszenie Kraina Św. Anny oraz Śląski Ogród Botaniczny. Organizacje te podjęły inicjatywę ochrony i ratowania alei czereśniowych. Od 2013 roku trwają prace mające na celu ochronę czereśni, a także uzupełniania ubytków poprzez nasadzenia. Objęcie ochroną alei czereśniowych to tylko kwestia czasu, w końcu to one są wizytówką regionu. 

Nie tylko drzewa
O tym, że nie tylko dęby i lipy w naszym kraju są pomnikami przyrody ożywionej, możemy przekonać się, szukając obecnych w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody krzewów. Jak podaje wyszukiwarka form ochrony przyrody Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, w województwie opolskim spotkać możemy jeden krzew będący pomnikiem przyrody ożywionej. Jest to znajdujący się w powiecie oleskim w miejscowości Gorzów Śląski nieznany powszechnie gatunek rośliny zwanej kłokoczką południową. Roślina ta występuje przy ulicy Krótkiej. Kłokoczka południowa to bardzo ładny krzew o liściach podobnych do jesiona. Na terenie gminy wśród drzew pomnikowych spotkać możemy również sosnę pospolitą, platana klonolistnego oraz dęba szypułkowego. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GrześTreść komentarza: Co za bełkot... sprawdź trzeźwość zanim ponownie coś opublikujesz.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:09Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Bieda jak h w tym opolu coś wam powiem mamy najdroższe paliwo w krapkowicach złodzieje nas okradają płacimy podatki a ta banda nie umie nawet zasypać dziury niech przemalują nas do Śląskiego województwa!!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 21:17Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: TTreść komentarza: Jaki przetarg? Są tryby nieko***urencyjne i przesła***i żeby je zastosować. Polecam aby ktoś w GDDKiA poczytał Ustawę PZP ze zrozumieniem.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 06:52Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: IreneuszTreść komentarza: Całowali PiS w dupę dlą koryta to kasy nie będzie połowa listopada mikołaja a przejazdu ni ma nieudaczniki na stołkach gdy tumany głosująData dodania komentarza: 20.11.2024, 05:43Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanie
Reklama