Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 28 listopada 2024 04:34
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Ilu nas było 200 lat temu?

Prawie dokładnie dwa stulecia temu wydany został Nowy Topograficzno-Statystyczno-Geograficzny Słownik Państwa Pruskiego. Dzięki sześciu tomom z lat 1821-1825 możemy między innymi dokładnie odtworzyć, jak duże były wówczas miejscowości dzisiejszych gmin Gogolin oraz Zdzieszowice.
Ilu nas było 200 lat temu?

Gmina Gogolin
Podobnie jak dziś, 200 lat temu największą miejscowością gminy był Gogolin. Wraz ze Strzebniowem liczył 326 mieszkańców. Na drugim miejscu plasował się Kamień Śląski liczący 306 dusz. Podium zamyka Obrowiec liczący przed dwoma stuleciami 242 dusze, a na czwartym miejscu znajduje się Kamionek (240 osób).

Do wiosek średniej wielkości możemy zaliczyć Chorulę liczącą 168 mieszkańców. Zakrzów liczył 149 dusz, w Odrowążu mieszkało 111 osób, a trzycyfrową liczbę mieszkańców osiągnęła jeszcze Malnia (105).

Z mniejszych miejscowości Karłubiec liczył 99 dusz, Górażdże - 80, a Dąbrówka – 76.

Gmina Zdzieszowice
Przed dwoma stuleciami Zdzieszowice były największą miejscowością w gminie. Wówczas jeszcze jako wieś razem z Solownią liczyły 332 mieszkańców. Na drugim miejscu uplasowała się Rozwadza licząca wtedy 271 dusz. Januszkowice liczyły 249 mieszkańców, jednak jakby liczyć je w dzisiejszych granicach, wraz z Wielmierzowicami (125 mieszkańców), to właśnie one byłyby najludniejsze.

Wśród średnich wiosek prym wiodła Żyrowa, w której mieszkały 244 osoby, a dalej Krępna (222 osoby), Jasiona (177 osób) i Oleszka (136 osób).

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 8 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PPPTreść komentarza: Czysty region to największa ściema. Miało być tanio , jest drogo . Częstotliwość wywozu segregowanych śmieci to jest żart na sali. Krapkowice zrozumiało swój błąd i już ich niema w tej eko ściemieData dodania komentarza: 26.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Zapłacimy więcej za śmieciAutor komentarza: ArweTreść komentarza: Brakuje informacji, że ścieżkę rowerową przez Oslobloge ufundował POM Krapkowice, a zaliczkę na budowę mostu tymczasowego Prezydent Warszawy Rafał TrzaskowskiData dodania komentarza: 26.11.2024, 08:58Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: 321Treść komentarza: Powrót do normalności? Nie będzie w tym ani grama normalności - kolejna nieprzemyślana inwestycja i pieniądze wywalone w błoto. Most postoi ze 2 -3 lata i później co? Droga do rozbiórki? Znacznie lepiej byłoby zbudować porządną drogę od Żywocic aż do błoni za zamkiem. Samochody i tak tamtędy jeżdżą, a taka droga zostałaby już na stałe, w przyszłości po wybudowaniu obwodnicy mogłaby zostać przemianowana na DDR. Co dostaniemy? Cały ruch z okolicy zostanie zwalony na drogę Krapkowicką w Żywocicach i Kozielską w Krapkowicach. Nie zdziwcie się jak mieszkańców szlag trafi i zablokują te drogi, którymi zaraz poleci sznur tirów - wirtualne ograniczenia i zakazy takie jak w Łowkowicach są nic nie warte skoro Policja ma na to wywalone i pojawia się na miejscu najwyżej 2 razy w tygodniu na parę minut.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 07:59Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: LolTreść komentarza: Ciekawe kto bedzie budował. Szybkie wyłonienie wykonawcy. Szwagier już czekał pewnie z koparką i łopatąData dodania komentarza: 25.11.2024, 17:56Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: boBudowniczyTreść komentarza: Mosty stawia się na przyczółkach które zazwyczaj robi się z betonu. Beton osiąga pełna wytrzymałość po 28 dniach i dopiero wtedy można podpory obciążyć projektowanym mostem, czyli licząc od dziś dopiero po 23 grudnia. a tam ani szalu***ów, ani zbrojenia, ani nasypów że o nawierzchniach drogowych najazdów nie wspomnę. No chyba że starosta Sonik ma asa w rękawie w postaci innych technologii, może nawet kosmicznych, i się do końca roku wyrobią,,, to wtedy odszczekam ale dziś idę po popcorn i bacznie obserwuję.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:09Źródło komentarza: Tymczasowy most: Minister finansów dał zielone światłoAutor komentarza: poszkodowanyTreść komentarza: Obieca***i a głupim nadzieja obiecał pan starosta NA MIKOŁAJA BĘDZIE MOST a tu cisza i jazda po bezdrożach i rwanie opon na kamieniach ,no ale pan starosta tam nie jeździ i ma to gdzieśData dodania komentarza: 24.11.2024, 18:46Źródło komentarza: Tymczasowa przeprawa w Żywocicach: nowy most gotowy już wkrótce
Reklama