Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 28 listopada 2024 14:45
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

Spacerem wzdłuż dawnej ulicy Prudnickiej

Dzięki dawnym książkom adresowym możemy sprawdzić, co znajdowało się w części budynków dawnych Krapkowic. Najpełniejszymi danymi dysponujemy przy tym dla lat 1935-1937. Dziś zapraszamy na krótki spacer wzdłuż dawnej ulicy Prudnickiej.
Spacerem wzdłuż dawnej ulicy Prudnickiej

Dawna ulica Prudnicka rozpoczynała swój bieg przy samym Rynku, obejmując również cały bieg dzisiejszej ulicy Wolności. Budynek na samym rogu, gdzie dziś na parterze mieści się oddział banku, oznaczony był numer 1. Tutaj znajdował się sklep Josefa Ranochy. Można było w nim nabyć artykuły kolonialne, a także rolnicze oraz materiały siewne. Nieco dalej, pod numerem 7, naprzeciw dzisiejszego pomnika Ofiar Wojen i Przemocy, pacjentów przyjmował lekarz Paul Kalinowski.

W jednym z domów naprzeciwko dzisiejszego parkingu znajdował się warsztat Emila Suchana, świadczącego usługi malarskie. Budynek numer 11 znajdował się w miejscu dzisiejszego Domu Kultury, na rogu ulicy Kozielskiej. W latach trzydziestych mieściła się tutaj gospoda Zum Weißen Lamm, której właścicielem był Josef Bittmann. Nieco dalej, na terenie gdzie obecnie stoi restauracja i dyskont spożywczy, znajdował się tartak i magazyn artykułów budowlanych należący do braci Filusch. Jego właściciele ponadto byli właścicielami domu na rogu dzisiejszych ulic Prudnickiej i Sienkiewicza. Bezpośrednio za tartakiem stał dom Paula Malornego, który prowadził tutaj warsztat garncarski. W budynkach naprzeciwko mieściły się między innymi palarnia kawy Filipczyka oraz warsztat samochodowy i ślusarski Hansa Wosczyny.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 18 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PowiatowyTreść komentarza: To przyjdź i sam ją zbuduj. To jest duże wyzwanie logistyczne i nie jest to takie proste jak się każdemu wydaje.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 08:59Źródło komentarza: Tymczasowa przeprawa w Żywocicach: nowy most gotowy już wkrótceAutor komentarza: PPPTreść komentarza: Czysty region to największa ściema. Miało być tanio , jest drogo . Częstotliwość wywozu segregowanych śmieci to jest żart na sali. Krapkowice zrozumiało swój błąd i już ich niema w tej eko ściemieData dodania komentarza: 26.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Zapłacimy więcej za śmieciAutor komentarza: ArweTreść komentarza: Brakuje informacji, że ścieżkę rowerową przez Oslobloge ufundował POM Krapkowice, a zaliczkę na budowę mostu tymczasowego Prezydent Warszawy Rafał TrzaskowskiData dodania komentarza: 26.11.2024, 08:58Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: 321Treść komentarza: Powrót do normalności? Nie będzie w tym ani grama normalności - kolejna nieprzemyślana inwestycja i pieniądze wywalone w błoto. Most postoi ze 2 -3 lata i później co? Droga do rozbiórki? Znacznie lepiej byłoby zbudować porządną drogę od Żywocic aż do błoni za zamkiem. Samochody i tak tamtędy jeżdżą, a taka droga zostałaby już na stałe, w przyszłości po wybudowaniu obwodnicy mogłaby zostać przemianowana na DDR. Co dostaniemy? Cały ruch z okolicy zostanie zwalony na drogę Krapkowicką w Żywocicach i Kozielską w Krapkowicach. Nie zdziwcie się jak mieszkańców szlag trafi i zablokują te drogi, którymi zaraz poleci sznur tirów - wirtualne ograniczenia i zakazy takie jak w Łowkowicach są nic nie warte skoro Policja ma na to wywalone i pojawia się na miejscu najwyżej 2 razy w tygodniu na parę minut.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 07:59Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: LolTreść komentarza: Ciekawe kto bedzie budował. Szybkie wyłonienie wykonawcy. Szwagier już czekał pewnie z koparką i łopatąData dodania komentarza: 25.11.2024, 17:56Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: boBudowniczyTreść komentarza: Mosty stawia się na przyczółkach które zazwyczaj robi się z betonu. Beton osiąga pełna wytrzymałość po 28 dniach i dopiero wtedy można podpory obciążyć projektowanym mostem, czyli licząc od dziś dopiero po 23 grudnia. a tam ani szalu***ów, ani zbrojenia, ani nasypów że o nawierzchniach drogowych najazdów nie wspomnę. No chyba że starosta Sonik ma asa w rękawie w postaci innych technologii, może nawet kosmicznych, i się do końca roku wyrobią,,, to wtedy odszczekam ale dziś idę po popcorn i bacznie obserwuję.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:09Źródło komentarza: Tymczasowy most: Minister finansów dał zielone światło
Reklama