Od miasteczek do kolonii
Cztery wsie gminy Krapkowice mogły pochwalić się pokaźnymi rozmiarami, licząc powyżej 250 mieszkańców. Co prawda każda z nich miała charakter wybitnie rolniczy, ale ze względu na samo zaludnienie mogły śmiało konkurować z ówczesnymi miasteczkami. Prawa miejskie posiadała wówczas na przykład Skorogoszcz licząca zaledwie 410 dusz.
Najwięcej, bo 512 osób podawanych jest we wpisie dotyczącym Rogowa. To pokaźny wynik, należy jednak zaznaczyć, że Rogów zliczony został razem z Gwoździcami. Nie możemy być pewni, ilu konkretnie mieszkańców miały wtedy Gwoździce. Zatem być może większa od samego Rogowa była wówczas Kórnica. Ta razem z dwoma folwarkami liczyła 416 dusz. Najpewniej do Kórnicy przyporządkowane zostały majątek w samej wsi oraz Agnieszczyn. Chudoba ma w słowniku odrębny wpis. Trzecie miejsce przypada Żużeli z 374 duszami, jednak tutaj znowu wspólnie zliczone zostały Żużela i Bąków. Na czwartym miejscu jest Dąbrówka, licząca przed dwoma stuleciami 263 mieszkańców.
Do średnich wsi zaliczyć możemy Steblów (249 mieszkańców), Ściborowice (201 mieszkańców), Otmęt (200 mieszkańców), Żywocice (196 mieszkańców). Znowu trudno tutaj o ustalenie ścisłej kolejności, gdyż Ściborowice zliczone zostały razem z Borkiem, osobno zapewne zatem były mniejsze zarówno od Otmętu, jak i Żywocic. Nowy Dwór liczył 148 dusz, Jarczowice – 125, a Pietna – 123. Na samym końcu wśród samodzielnych miejscowości plasowała się młoda wówczas kolonia, Rajdyna. Zamieszkiwało ją 56 osób.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 30 maja - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze