Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 28 listopada 2024 17:32
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

W trakcie wojny pomagaliśmy Żydom

Z Janem Gajdą, 91-letnim mieszkańcem Otmętu, rozmawia Michał Mandola.
W trakcie wojny pomagaliśmy Żydom

- W naszych rozmowach podkreślał Pan kilkukrotnie, że na Śląsku zamieszkiwała ludność o różnych narodowościach. Nie byli to tylko Polacy i Niemcy, prawda?
- Dzisiaj wiele mówi się na temat niemieckości tutaj, na Śląsku Opolskim. Owszem, sam uważam siebie za Niemca mieszkającego w Polsce, ale warto też wspomnieć, że w niektórych miejscach wciąż żywe są wpływy morawskie i czeskie. A o tym mówi się coraz rzadziej. Moja babcia posiadała w swoim domu obraz Praskiego Dzieciątka Jezus (cz. Pražské Jezulátko), które mieści się w kościele Panny Marii Zwycięskiej w Pradze. Obecnie ten święty wizerunek wisi w moim domu. Przed wojną ludność ze Śląska zasadniczo nie pielgrzymowała do Częstochowy, czyli do cudownego obrazu Czarnej Madonny. Popularne natomiast były pielgrzymki do Czech. Po dziś dzień znam jeszcze osoby, które dobrze rozumieją język czeski i potrafią się nim posługiwać.

- Obecnie niewiele mówi się o losach Żydów mieszkających na Śląsku no i na terenie Krapkowic. Temat trochę przemilczany…
- Odnoszę wrażenie, że na Śląsku nadal tabuizuje się temat Żydów i ich losów podczas II wojny światowej i po niej. W trakcie wojny byli oni zwożeni tu, do Krapkowic i okolic, gdzie zmuszani byli do wykonywania przymusowych prac. Byłem wtedy młodzieńcem, który widział tamte zdarzenia na własne oczy. Zdarzało się, że wraz z rówieśnikami udawaliśmy się w okolice wówczas jeszcze nieistniejącej starej stacji kolejowej w Otmęcie, gdzie spotykaliśmy wracających z przymusowych prac Żydów. Generalnie nie można było im pomagać, ale serce się krajało na widok tego, jak bardzo byli wygłodzeni.

- A mimo to pomagaliście?
- Pilnujący ich wartownik miał świadomość, że chcemy tym biednym ludziom pomóc. Myśmy kradli buraki i pod nieuwagę wartownika częstowaliśmy nimi Żydów. Oni jedli te warzywa bez jakiejkolwiek obróbki, często nawet z ziemią. To pokazywało, jak ogromny głód musiał im doskwierać. Ci ludzie byli nam za to bardzo wdzięczni. 

- Jak wyglądała sytuacja Żydów po wojnie?

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 16 maja - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PowiatowyTreść komentarza: To przyjdź i sam ją zbuduj. To jest duże wyzwanie logistyczne i nie jest to takie proste jak się każdemu wydaje.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 08:59Źródło komentarza: Tymczasowa przeprawa w Żywocicach: nowy most gotowy już wkrótceAutor komentarza: PPPTreść komentarza: Czysty region to największa ściema. Miało być tanio , jest drogo . Częstotliwość wywozu segregowanych śmieci to jest żart na sali. Krapkowice zrozumiało swój błąd i już ich niema w tej eko ściemieData dodania komentarza: 26.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Zapłacimy więcej za śmieciAutor komentarza: ArweTreść komentarza: Brakuje informacji, że ścieżkę rowerową przez Oslobloge ufundował POM Krapkowice, a zaliczkę na budowę mostu tymczasowego Prezydent Warszawy Rafał TrzaskowskiData dodania komentarza: 26.11.2024, 08:58Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: 321Treść komentarza: Powrót do normalności? Nie będzie w tym ani grama normalności - kolejna nieprzemyślana inwestycja i pieniądze wywalone w błoto. Most postoi ze 2 -3 lata i później co? Droga do rozbiórki? Znacznie lepiej byłoby zbudować porządną drogę od Żywocic aż do błoni za zamkiem. Samochody i tak tamtędy jeżdżą, a taka droga zostałaby już na stałe, w przyszłości po wybudowaniu obwodnicy mogłaby zostać przemianowana na DDR. Co dostaniemy? Cały ruch z okolicy zostanie zwalony na drogę Krapkowicką w Żywocicach i Kozielską w Krapkowicach. Nie zdziwcie się jak mieszkańców szlag trafi i zablokują te drogi, którymi zaraz poleci sznur tirów - wirtualne ograniczenia i zakazy takie jak w Łowkowicach są nic nie warte skoro Policja ma na to wywalone i pojawia się na miejscu najwyżej 2 razy w tygodniu na parę minut.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 07:59Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: LolTreść komentarza: Ciekawe kto bedzie budował. Szybkie wyłonienie wykonawcy. Szwagier już czekał pewnie z koparką i łopatąData dodania komentarza: 25.11.2024, 17:56Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: boBudowniczyTreść komentarza: Mosty stawia się na przyczółkach które zazwyczaj robi się z betonu. Beton osiąga pełna wytrzymałość po 28 dniach i dopiero wtedy można podpory obciążyć projektowanym mostem, czyli licząc od dziś dopiero po 23 grudnia. a tam ani szalu***ów, ani zbrojenia, ani nasypów że o nawierzchniach drogowych najazdów nie wspomnę. No chyba że starosta Sonik ma asa w rękawie w postaci innych technologii, może nawet kosmicznych, i się do końca roku wyrobią,,, to wtedy odszczekam ale dziś idę po popcorn i bacznie obserwuję.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:09Źródło komentarza: Tymczasowy most: Minister finansów dał zielone światło
Reklama