Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 28 listopada 2024 15:48
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Kogo wybraliśmy za pierwszym razem?

Zbliżając się do tegorocznych wyborów do Sejmu i Senatu, raz po raz będziemy sprawdzać, na kogo głosowali nasi przodkowie. Na początek rzucimy okiem na wyniki wyborów do Niemieckiego Zgromadzenia Narodowego w 1919 roku.
Kogo wybraliśmy za pierwszym razem?
zdjęcie poglądowe

Dlaczego akurat te wybory są wyjątkowe? Otóż przed nieco ponad 103 laty można było wreszcie powiedzieć, że wybory na naszym terenie są powszechne. Wcześniej niemiecki parlament wybierali jedynie dorośli mężczyźni, z wyłączeniem pewnych grup zawodowych. 19 stycznia 1919 roku swoje głosy po raz pierwszy mogli oddać również kobiety i żołnierze, wykluczeni z wcześniejszych głosowań. Czynne prawo wyborcze przysługiwało od ukończenia 20. roku życia. Wcześniej wybory do Reichstagu były większościowe, w jednomandatowych okręgach wygrywał ten, kto uzyskał zwykłą większość głosów. 103 lata temu po raz pierwszy głosowano na listy partyjne, pomiędzy które rozdzielano mandaty. Cały teren dzisiejszego powiatu krapkowickiego wchodził w skład Okręgu Wyborczego numer 10, obejmującego ówczesną Prowincję Górnośląską. Jego siedziba znajdowała się co prawda w Opolu, ale zdecydowanie najbardziej zaludnione były jego wschodnie połacie, stanowiące dużą część dzisiejszego województwa śląskiego. Widać to również po wynikach, gdyż stamtąd pochodziła znaczna większość z 15 wybranych posłów.

W głosowaniu z 19 stycznia najwięcej głosów uzyskała katolicka partia Zentrum (48,4%), co oznaczało, że wprowadzi do Zgromadzenia Narodowego 8 posłów. Drugie miejsce zajęła Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) – 32,7% głosów pozwoliło zdobyć 5 mandatów poselskich. Podium zamknęła Niemiecka Partia Narodowo-Ludowa (DNVP) – 7,2% głosów, wyprzedzając Niemiecką Partię Demokratyczną z 6,9% głosów. Oba ugrupowania zdobyły po jednym miejscu w parlamencie. Smakiem musiała się obejść Niezależna Partia Socjaldemokratyczna Niemiec (USPD), na którą oddano 4,9% głosów. Frekwencja wyniosła 58,7%, co należy docenić, gdyż naszym przodkom trudniej było dotrzeć do urn.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 9 maja - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PowiatowyTreść komentarza: To przyjdź i sam ją zbuduj. To jest duże wyzwanie logistyczne i nie jest to takie proste jak się każdemu wydaje.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 08:59Źródło komentarza: Tymczasowa przeprawa w Żywocicach: nowy most gotowy już wkrótceAutor komentarza: PPPTreść komentarza: Czysty region to największa ściema. Miało być tanio , jest drogo . Częstotliwość wywozu segregowanych śmieci to jest żart na sali. Krapkowice zrozumiało swój błąd i już ich niema w tej eko ściemieData dodania komentarza: 26.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Zapłacimy więcej za śmieciAutor komentarza: ArweTreść komentarza: Brakuje informacji, że ścieżkę rowerową przez Oslobloge ufundował POM Krapkowice, a zaliczkę na budowę mostu tymczasowego Prezydent Warszawy Rafał TrzaskowskiData dodania komentarza: 26.11.2024, 08:58Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: 321Treść komentarza: Powrót do normalności? Nie będzie w tym ani grama normalności - kolejna nieprzemyślana inwestycja i pieniądze wywalone w błoto. Most postoi ze 2 -3 lata i później co? Droga do rozbiórki? Znacznie lepiej byłoby zbudować porządną drogę od Żywocic aż do błoni za zamkiem. Samochody i tak tamtędy jeżdżą, a taka droga zostałaby już na stałe, w przyszłości po wybudowaniu obwodnicy mogłaby zostać przemianowana na DDR. Co dostaniemy? Cały ruch z okolicy zostanie zwalony na drogę Krapkowicką w Żywocicach i Kozielską w Krapkowicach. Nie zdziwcie się jak mieszkańców szlag trafi i zablokują te drogi, którymi zaraz poleci sznur tirów - wirtualne ograniczenia i zakazy takie jak w Łowkowicach są nic nie warte skoro Policja ma na to wywalone i pojawia się na miejscu najwyżej 2 razy w tygodniu na parę minut.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 07:59Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: LolTreść komentarza: Ciekawe kto bedzie budował. Szybkie wyłonienie wykonawcy. Szwagier już czekał pewnie z koparką i łopatąData dodania komentarza: 25.11.2024, 17:56Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: boBudowniczyTreść komentarza: Mosty stawia się na przyczółkach które zazwyczaj robi się z betonu. Beton osiąga pełna wytrzymałość po 28 dniach i dopiero wtedy można podpory obciążyć projektowanym mostem, czyli licząc od dziś dopiero po 23 grudnia. a tam ani szalu***ów, ani zbrojenia, ani nasypów że o nawierzchniach drogowych najazdów nie wspomnę. No chyba że starosta Sonik ma asa w rękawie w postaci innych technologii, może nawet kosmicznych, i się do końca roku wyrobią,,, to wtedy odszczekam ale dziś idę po popcorn i bacznie obserwuję.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:09Źródło komentarza: Tymczasowy most: Minister finansów dał zielone światło
Reklama