- Kiedyś był to Ośrodek Pomocy Społecznej, a od 2021 roku funkcjonuje jako Centrum Usług Społecznych, którego Pan jest dyrektorem. Na czym polega działalność tej instytucji?
- Centrum Usług Społecznych powstało z przekształcenia Ośrodka Pomocy Społecznej 1 lipca 2021 roku. Oczywiście poprzedzone było to uchwałami rady miejskiej i przygotowaniem wymaganej dokumentacji. W ogóle możliwość utworzenia CUS-u pojawiła się w związku z wejściem w życie ustawy prezydenckiej o realizacji usług społecznych właśnie przez Centra Usług Społecznych. Burmistrz Joachim Wojtala zaproponował wprowadzenie takiej zmiany w Gogolinie. Udało się, choć wciąż jest to projekt pilotażowy. Warto podkreślić, że taka jednostka jest tylko jedna w całym województwie opolskim i to właśnie w Gogolinie. Na jej utworzenie pozyskane zostały środki z Unii Europejskiej w kwocie blisko 2,4 miliona złotych. Zadanie obejmowało dostosowanie budynku, a także wykonanie wielu usług społecznych. Tak prezentuje się geneza utworzenia CUS-u. Jesteśmy dumni, że jesteśmy jedyną taką jednostką w województwie.
- Jakie formy pomocy oferujecie mieszkańcom gminy Gogolin?
- W ustawie prezydenckiej wprowadzono takie zmiany, że jednostka (w nowym wydaniu) nie tylko zajmuje się pomocą socjalną, ale ma znacznie rozszerzone kompetencje. Pomagamy nie tylko osobom znajdującym się w złej sytuacji finansowej, ale tym, które faktycznie jej potrzebują. Innymi słowy wychodzimy z szeroką gamą usług dla społeczeństwa. Wcześniej przeprowadzono diagnozę usług i potrzeb społecznych, jakie należałoby zrealizować w danym obszarze (gminie). Tę diagnozę wykonano w 2021 roku. Ona dała odpowiedź na zapotrzebowanie usług i to zapotrzebowanie spięliśmy w program działania. Z kolei ten program realizuje nasza jednostka Centrum Usług Społecznych. Dzięki temu zapotrzebowanie realizowane jest „w punkt”, jest jakby „szyte na miarę” mieszkańców. Wśród tych usług znajduje się dużo zadań. Są to np. indywidualne konsultacje psychologiczne dla dorosłych i grupowe zajęcia psychoedukacyjne dla rodziców. Prowadzimy też grupy zabawowe dla rodziców i zajęcia językowe dla dzieci. Wiemy, że dziś dużo kosztują korepetycje. Oprócz tego są też zajęcia ruchowe dla dorosłych czy poradnictwo dla osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego. To kolejny problem, który pojawił się po pandemii.
- Oferta jest szeroka.
- To jeszcze nie wszystko. Organizujemy także indywidualną terapię dla osób uzależnionych, w tym dla ludzi cierpiących na uzależnienia behawioralne: od komórki i hazardu. Tego rodzaju problemy coraz częściej „wdzierają się” w społeczeństwo. Mamy też punkt pomocy prawnej. Obecnie społeczeństwo coraz szybciej się starzeje. Nowe czasy nie są łatwe. Wiele firm stosuje nieuczciwe metody, przez które ludzie wpadają w poważne kłopoty finansowe. Najczęściej zostają z nimi sami. Jest u nas prawnik, który pomaga im wychodzić z tarapatów. Wielkim zainteresowaniem cieszą się też zajęcia indywidualne z dietetykiem. Od roku je organizujemy i z takiej pomocy korzysta kilkadziesiąt osób.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 25 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze