Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 28 listopada 2024 06:37
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama http://www.budopap.pl/

Kapłaństwo droższe niż życie

Na kartach historii zapisały się osoby, które dziś Kościół Katolicki nazywa mianem błogosławionych. Jedną z nich jest zamordowany w obozie koncentracyjnym męczennik Józef Cebula.
Kapłaństwo droższe niż życie

Józef Cebula urodził się 23 marca 1902 roku w Malni jako syn Adriana i Rozalii. Już następnego dnia został ochrzczony w kościele parafialnym w Otmęcie. Rodzina dała mu wychowanie religijne. Swoją edukację rozpoczął w szkole podstawowej w Malni, a następnie uczył się w Seminarium Nauczycielskim w Opolu. Szkołę kończył z miernymi wynikami. Na świadectwie można znaleźć takie stopnie jak dostateczny, a nawet zdarzyła się ocena niedostateczna z religii. 

Życie błogosławionego wcale nie było usłane różami. Już od samego początku Józef Cebula był chorowitym dzieckiem. W 1918 roku zachorował na zapalenie opłucnej, co wiązało się z koniecznością przerwania edukacji. 6 stycznia 1919 roku młodzieniec przeszedł operację w szpitalu w Krapkowicach, po której odesłano go do domu jako nieuleczalnie chorego. Dopiero lekarz z Prószkowa zdołał uratować Józefa od śmierci. Później Józef kontynuował swoją edukację w nowo utworzonym oblackim gimnazjum w Lublińcu (1920). Już wtedy związał się na stałe ze zgromadzeniem oo. oblatów Maryi Niepokalanej.

Nowicjat Józefa rozpoczął się 14 sierpnia 1921 roku w Markowicach obok Inowrocławia. Rok później złożył pierwsze śluby. Swoją edukację teologiczno-filozoficzną kontynuował w Lublińcu, a także w Belgii, ponieważ w Polsce nie było jeszcze oblackiego seminarium duchownego. Wieczyste śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1925, a święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1927 (w uroczystość Zesłania Ducha Świętego) z rąk biskupa Arkadiusza Lisieckiego. Prymicyjną mszę św. odprawił 13 czerwca 1927 w kościele parafialnym w Otmęcie.

Po święceniach kapłańskich o. Józef Cebula został skierowany do pracy w Lublińcu jako nauczyciel i wychowawca oraz spowiednik. W roku 1931 mianowano go przełożonym klasztoru w Lublińcu. Funkcję tę pełnił przez 6 lat. W roku 1936 wybrany został do pełnienia posługi przełożonego polskiej prowincji oblackiej. W 1937 r. mianowano go superiorem (przełożonym) klasztoru oraz mistrzem nowicjuszy w Markowicach. Niestety nieuchronnie zbliżał się czas II wojny światowej i okupacji niemieckiej. 

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 4 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PPPTreść komentarza: Czysty region to największa ściema. Miało być tanio , jest drogo . Częstotliwość wywozu segregowanych śmieci to jest żart na sali. Krapkowice zrozumiało swój błąd i już ich niema w tej eko ściemieData dodania komentarza: 26.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Zapłacimy więcej za śmieciAutor komentarza: ArweTreść komentarza: Brakuje informacji, że ścieżkę rowerową przez Oslobloge ufundował POM Krapkowice, a zaliczkę na budowę mostu tymczasowego Prezydent Warszawy Rafał TrzaskowskiData dodania komentarza: 26.11.2024, 08:58Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: 321Treść komentarza: Powrót do normalności? Nie będzie w tym ani grama normalności - kolejna nieprzemyślana inwestycja i pieniądze wywalone w błoto. Most postoi ze 2 -3 lata i później co? Droga do rozbiórki? Znacznie lepiej byłoby zbudować porządną drogę od Żywocic aż do błoni za zamkiem. Samochody i tak tamtędy jeżdżą, a taka droga zostałaby już na stałe, w przyszłości po wybudowaniu obwodnicy mogłaby zostać przemianowana na DDR. Co dostaniemy? Cały ruch z okolicy zostanie zwalony na drogę Krapkowicką w Żywocicach i Kozielską w Krapkowicach. Nie zdziwcie się jak mieszkańców szlag trafi i zablokują te drogi, którymi zaraz poleci sznur tirów - wirtualne ograniczenia i zakazy takie jak w Łowkowicach są nic nie warte skoro Policja ma na to wywalone i pojawia się na miejscu najwyżej 2 razy w tygodniu na parę minut.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 07:59Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: LolTreść komentarza: Ciekawe kto bedzie budował. Szybkie wyłonienie wykonawcy. Szwagier już czekał pewnie z koparką i łopatąData dodania komentarza: 25.11.2024, 17:56Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: boBudowniczyTreść komentarza: Mosty stawia się na przyczółkach które zazwyczaj robi się z betonu. Beton osiąga pełna wytrzymałość po 28 dniach i dopiero wtedy można podpory obciążyć projektowanym mostem, czyli licząc od dziś dopiero po 23 grudnia. a tam ani szalu***ów, ani zbrojenia, ani nasypów że o nawierzchniach drogowych najazdów nie wspomnę. No chyba że starosta Sonik ma asa w rękawie w postaci innych technologii, może nawet kosmicznych, i się do końca roku wyrobią,,, to wtedy odszczekam ale dziś idę po popcorn i bacznie obserwuję.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:09Źródło komentarza: Tymczasowy most: Minister finansów dał zielone światłoAutor komentarza: poszkodowanyTreść komentarza: Obieca***i a głupim nadzieja obiecał pan starosta NA MIKOŁAJA BĘDZIE MOST a tu cisza i jazda po bezdrożach i rwanie opon na kamieniach ,no ale pan starosta tam nie jeździ i ma to gdzieśData dodania komentarza: 24.11.2024, 18:46Źródło komentarza: Tymczasowa przeprawa w Żywocicach: nowy most gotowy już wkrótce
Reklama