Nie sposób w jednym artykule opisać całego bogactwa znaków i gestów, które dokonują się w czasie Triduum Paschalnego. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę przynajmniej na niektóre z nich.
Liturgia Triduum Paschalnego stanowi jedną całość i trwa aż do uroczystej Wigilii Paschalnej, podczas której świętuje się największy z cudów jakiego dokonał Chrystus - zmartwychwstanie.
Początek przeżywania tego czasu rozpoczyna się w Wielki Czwartek tzw. Mszą Wieczerzy Pańskiej. Wierni gromadzą się wówczas wieczorem na eucharystii, aby razem na wzór pierwszej wspólnoty uczniów z Jezusem obchodzić pamiątkę ostatniej wieczerzy.
Całe Święte Triduum (Triduum Sacrum) pełne jest symboli, znaków i gestów mających swoje źródło w opisywanych na kartach Ewangelii wydarzeniach. Jednym z nich jest chociażby obmycie nóg, którego dokonuje się podczas liturgii Wielkiego Czwartku. Ten gest (choć w niektórych parafiach pomijany) wykonywany jest przez kapłana wobec dwunastu wybranych osób. Taki znak uczynił Jezus względem apostołów, także Judasza. Od wieków znak ten ma pokazać, że jedną z najistotniejszych misji Kościoła jest służba i miłość do drugiego człowieka. Bardzo ciekawe jest to, że tego dnia, w którym Kościół wspomina ustanowienie sakramentów eucharystii i kapłaństwa, podczas mszy nie odczytuje się fragmentu Nowego Testamentu mówiącego o przeistoczeniu. W Ewangelii padają natomiast słowa właśnie o umyciu nóg, co wydawać by się mogło mało istotnym zdarzeniem z ostatniej wieczerzy.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 4 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze