Kto miał co w powiecie?
Dokładne dane dotyczące właścicieli ziemskich z 1873 roku znajdziemy w „Książce adresowej własności ziemskiej w Prowincji Śląskiej”. Została opracowana na podstawie danych urzędowych i wydana wówczas w Berlinie. W niej znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące 42 majątków ziemskich z terenu dzisiejszego powiatu krapkowickiego. Dla każdego z nich podana została całkowita powierzchnia, w tym gruntów ornych, łąk, lasów oraz stawów. Znajdujemy tam tylko majątki większe niż 125 hektarów, dodatkowo nie ma tam danych dotyczących ziemi znajdującej się w rękach Skarbu Państwa. Dlatego brakuje części miejscowości, które wpadały w jedną z tych dwóch kategorii. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę kilka skrawków ziemi znajdujących się na terenie dzisiejszego powiatu prudnickiego. Majątek w Dobieszowicach obejmował również Malkowice, majątek w Kórnicy – Chudobę, a majątki Wawrzyńcowice i Buława potraktowano wspólnie z Zawadą oraz Golczowicami.
Wszystko to nie przeszkadza jednak w stworzeniu listy czternastu najbogatszych właścicieli ziemskich naszego powiatu. Wzięliśmy przy tym pod uwagę osoby, które posiadały u nas przynajmniej 125 hektarów ziemi, nawet jeśli na stałe mieszkały gdzie indziej. Do naszej listy wliczamy tylko majątki z terenu dzisiejszego powiatu krapkowickiego – nie bierzemy pod uwagę na przykład katowickich posiadłości von Tiele-Wincklerów.
Porozmawiajmy o pieniądzach
Dla każdego majątku dysponujemy dokładną sumą dochodu, jaki uzyskiwał jego właściciel. Mimo że w 1873 roku na terenie naszego powiatu od niedawna płacono marką niemiecką, bardzo popularny był tzw. talar związkowy, następca talara pruskiego. Obok marki był on akceptowanym środkiem płatniczym w Niemczech aż do 1907 roku. Kwoty podatków od majątków ziemskich podawane zostały właśnie w talarach.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 14 marca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze