- „Tygodnik Krapkowicki” ogłosił niedawno Ranking „Powiatowa Wpływowa Pięćdziesiątka” podsumowujący rok 2022, w którym zajął Pan pierwsze miejsce. Gratulacje: ten ranking docenia osoby, które miały największy wpływ na życie mieszkańców powiatu. Nazbierało się w ubiegłym roku wyjątkowo dużo nagród i wyróżnień, by wspomnieć choćby tylko o tym, że Gogolin zyskał kolejny raz tytuł gminy Dobrej do Życia czy że jest liderem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych… Nie ma chyba samorządu i samorządowca, który nie miałby takich ambicji, jaka jest zatem Pana recepta na sukces?
- Samorząd to przede wszystkim wspólnota mieszkańców. Sukcesu nie osiąga się indywidualnie, nad tym musi pracować cały zespół, któremu burmistrz oczywiście lideruje. Zbudowałem zespół kompetentnych i uczciwych współpracowników cechujących się bezgranicznym zaangażowaniem i determinacją. Bez tego nie osiąga się celów, zwłaszcza w trudnych czasach. Nasz gogoliński samorząd cechuje się tym, że jesteśmy wytrwali. Patrzymy szerzej i dalej. W swoich działaniach staramy się nie kierować efekciarstwem, lecz efektywnością. Wtedy przychodzi sukces. Jako burmistrz muszę też widzieć potrzeby wszystkich mieszkańców w różnym wieku - od dzieci po seniorów. W ubiegłym roku opracowaliśmy Strategię Rozwoju Gminy na lata 2021-2030. Żeby stworzyć taki dokument, trzeba było najpierw dogłębnie zdiagnozować potrzeby lokalnej społeczności, wymienić nasze słabe strony, ale i możliwości. Tak powstała obszerna „diagnoza” społeczna, ekonomiczna i środowiskowa. Na tej podstawie określiliśmy kierunki rozwojowe gminy. Cieszę się, że znaleźliśmy się na szczycie rankingu i to już po raz drugi. Sukcesem jest być liderem, ale jeszcze większym sukcesem jest to liderowanie utrzymać. Czuję się spełnionym i skutecznym gospodarzem.
- Sukcesy osiągane w trudnych czasach mają wartość podwójną, bo trudniej się je osiąga. Wielu samorządowców wprost biło na alarm – np. w mediach społecznościowych – że kryzys, że oszczędności, że nie będzie jak zapłacić za różne rzeczy, że gminy będą bankrutować. Jak gmina Gogolin radzi sobie w kryzysie?
- Jeszcze więcej sukcesów udałoby się osiągnąć, gdyby inni samorządowcy, do których wyciągamy dłoń, chcieli nas wspierać. Obecne czasy są trudne dla samorządów. Musieliśmy się zmierzyć z różnymi problemami, takimi jak pandemia, wojna w Ukrainie, przyjęcie nowych mieszkańców zza wschodniej granicy. Wzrost cen energii elektrycznej i paliw też wpływają na naszą kondycję finansową. W tej sytuacji trudno planuje się inwestycje. My tak naprawdę nie wiemy, ile kosztować będzie energia w przyszłym roku. W dzisiejszych czasach musimy umieć też zrezygnować z pewnych zamierzonych działań. Mam jednak nadzieję, że ten kryzys kiedyś minie. W tym temacie nie bez znaczenia jest również to, co udało nam się osiągnąć w ubiegłych latach. Zrównoważyliśmy wydatki na sferę społeczną i gospodarczą. Musimy uzbrajać nowe tereny, budować mieszkania i rozwijać szeroko pojętą infrastrukturę. Chcemy sprowadzać inwestorów zajmujących się nowoczesnymi technologiami. Dziękuję też wszystkim przedsiębiorcom, którzy już prowadzą na terenie naszej gminy swoją działalność gospodarczą. Rozwój technologiczny to duma naszej strefy ekonomicznej. Jeżeli młody człowiek widzi, że tu ma możliwość znalezienia pracy i rozwoju zawodowego, to nie będzie musiał wyjeżdżać za granicę do pracy.
- Jaki będzie dla gminy Gogolin 2023 rok? Wiadomo, że będzie wiele wydarzeń związanych z jubileuszem 800-lecia miejscowości.
- Ten jubileusz to ogromne zobowiązanie nie tylko dla burmistrza, ale także dla całej społeczności. Za nami już inauguracja, która miała bardzo godną oprawę. W czasie tego jubileuszu nie chcemy się ścigać z nikim na liczbę organizowanych imprez. Jubileuszowe świętowanie powinno też pozostawić po sobie jakiś ślad. Z tej okazji planujemy przygotować pamiątkową tablicę na Placu Benedyktyńskim. Będzie też akcja sadzenia 800 drzew. Stworzymy piękne, nowe, zielone przestrzenie, gdzie dzisiejsza młodzież i dzieci będą mogły w przyszłości mile spędzać czas.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 14 lutego - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze