Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
piątek, 22 listopada 2024 08:56
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100071770661293
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

Za tę mszę ginęli męczennicy

Z księdzem Mariuszem Drygierem, duszpasterzem Opolskiego Środowiska Tradycji Łacińskiej i proboszczem parafii w Kątach Opolskich, rozmawia Michał Mandola.
Za tę mszę ginęli męczennicy

Źródło: ks. Mariusz Drygier

- Nie każdy dziś wie, że jeszcze w latach 60. XX wieku we wszystkich kościołach odprawiana była msza święta w tradycyjnym rycie trydenckim. Czym charakteryzowała się ta liturgia i dlaczego po kilkuset latach jej sprawowania postanowiono ją zreformować? 

- Do 1970 roku we wszystkich rzymskokatolickich kościołach świata msza była odprawiana identycznie: jednakowy język (łacina), jednakowe modlitwy, śpiewy, jednakowe gesty. Chodziło o to, by katolik, gdziekolwiek na świecie wchodzący do kościoła na mszę, czuł się jak u siebie, żeby wiedział, że bez względu na miejsce przebywania istnieje jeden, katolicki Kościół. Obrządek mszy obowiązujący do lat 60. XX w. kształtował się w Rzymie przez setki lat. Serce mszy, tzw. kanon, był obecny już w IV w., co pozwala nam mówić o przynajmniej 1600-letniej nieprzerwanej tradycji. Tak odprawiana msza miała wyrażać wieczność i niezmienność Boga, Jego majestat i chwałę. Ten starożytny rytuał w XVI w. sobór trydencki nakazał odprawiać w całym zachodnim Kościele, stąd niekiedy dziś pradawną rzymską mszę nazywa się nieco mylnie trydencką. W latach 60. XX w. papież Paweł VI w ślad za zgromadzonymi na II soborze watykańskim biskupami doszedł do przekonania, że rzymska msza jest zbyt odległa od mentalności współczesnego człowieka. Uznał, że za mało angażuje zgromadzonych wiernych. I tak rozpoczęły się prace nad ułożeniem nowego mszalnego porządku.

- Wzrastał ksiądz w Kościele posoborowym, w czasie gdy niezwykłą popularnością cieszyły się oazy dla dzieci i młodzieży, a także inne grupy religijne, które z łaciną miały raczej niewiele wspólnego. Skąd zatem ten powrót do tradycji?

- Długo żyłem w przekonaniu, że msza, odprawiana w jej obecnym kształcie, tak właśnie była celebrowana od zawsze. Gdy dość przypadkowo dowiedziałem się, że to nieprawda, byłem mocno zdziwiony, ale i zainteresowany. Zagłębianie się w temacie, poznawanie nie tylko przebiegu, ale i znaczenia, symboliki poszczególnych części mszy było fascynujące. Uświadomiłem sobie, że stara msza to taka, jaką odprawiali święci papieże, św. Antoni, św. Tomasz z Akwinu, św. Jan Vianney, za tę mszę ginęli męczennicy, że w tej mszy uczestniczyli moi dziadkowie, pradziadkowie. Byłem tym tak przejęty, że uznałem, że i ja chcę należeć do ich grona.

- Miłośnicy dawnej liturgii skupiają się w Opolskim Środowisku Tradycji Łacińskiej. Czym właściwie jest ta grupa?

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 26 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

teolog 03.02.2023 22:51
po łącinie ciemny lud nic nie kumał a teraz widzi,że księża często mają niewiele wspólnego z Bogiem dlatego znany z fanatyzmu Mariusz D znowu chce do ludzi mówić tak aby nie rozumieli

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GrześTreść komentarza: Co za bełkot... sprawdź trzeźwość zanim ponownie coś opublikujesz.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:09Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Bieda jak h w tym opolu coś wam powiem mamy najdroższe paliwo w krapkowicach złodzieje nas okradają płacimy podatki a ta banda nie umie nawet zasypać dziury niech przemalują nas do Śląskiego województwa!!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 21:17Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: TTreść komentarza: Jaki przetarg? Są tryby nieko***urencyjne i przesła***i żeby je zastosować. Polecam aby ktoś w GDDKiA poczytał Ustawę PZP ze zrozumieniem.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 06:52Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: IreneuszTreść komentarza: Całowali PiS w dupę dlą koryta to kasy nie będzie połowa listopada mikołaja a przejazdu ni ma nieudaczniki na stołkach gdy tumany głosująData dodania komentarza: 20.11.2024, 05:43Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanie
Reklama