Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
niedziela, 6 kwietnia 2025 13:39
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama

Dzieciątko jest nasze, śląskie

Boże Narodzenie to czas rozdawania prezentów, które symbolizuje dzielenie się radością z bliskimi. Zwyczaj ten obchodzony jest w większości regionów świata chrześcijańskiego, choć są pewne rozbieżności co do dat, sposobów i postaci obdarowującej. Aby było bardziej mistycznie, choć podarki kupują ludzie, mówi się, że robi to Dzieciątko, Mikołaj, Gwiazdor, Aniołek lub wiele innych postaci. Mały Jezusek w tej roli występuje jednak w Polsce tylko u nas, na Śląsku (poza Śląskiem Cieszyńskim), a także w południowych Niemczech jako Christkind i w Czechach jako Ježíšek.
Dzieciątko jest nasze, śląskie

Obyczaj odwiedzin Dzieciątka ukształtowała regionalna tradycja. Ślązacy są z niego dumni i nie ma mowy, aby prezenty przyniósł Mikołaj czy Aniołek. Dzieciątko to przecież nowonarodzony mały Jezus Chrystus. Ma to głęboki sens wywodzący się z wiary katolickiej: przecież zgodnie z jej przesłaniem przysłanie Syna Bożego, by narodził się pośród ludzi w ubogiej stajence, oznacza dla ludzi wierzących nadzieję na zbawienie i życie wieczne w niebie. To wielki niematerialny dar, jaki niesie ze sobą Dzieciątko. Małe prezenty, jakimi obdarowujemy się pod choinką, naśladują go, dlatego Ślązacy tak kochają i adorują Dzieciątko. Ludzie, którzy kupują podarki, pakują je w ozdobny papier i układają pod zielonym drzewkiem, ale są tylko pośrednikami, działają w jego imieniu… Towarzyszy temu cały rytuał. Dzieciątko może przybyć dopiero, gdy kolacja wigilijna zostanie zjedzona, na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka i odśpiewane zostaną kolędy. W wielu domach otwiera się też okno, no bo jak Dzieciątko ma wejść do środka?

Zwyczajów typowych i charakterystycznych tylko dla Śląska jest więcej. Mówi się, że „jakiś we Wilijo, takiś cołki rok”. Nie wolno się kłócić ani lenić, dzieci muszą być wyjątkowo grzeczne i posłuszne. Wszyscy bardzo uważają, aby postępować dobrze, lepiej nie ryzykować. W wielu śląskich domach wciąż pamięta się też, aby przy patroszeniu karpia odłożyć kilka łusek na szczęście i włożyć je do portfela. Ma to zapewnić dostatek na kolejny rok. Przy choince musi oczywiście stać też „betlyjka”, a w adwencie adwentkranz, czyli wieniec adwentowy, na którym co niedzielę zapalamy kolejną świeczkę. Długo można by też mówić o wigilijnym śląskim jadłospisie (jest zróżnicowany lokalnie), ale nie to jest tematem tego artykułu…

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 20 grudnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PiotrTreść komentarza: Witam, mam zdjęcie... pan handlarz ustawił 5 aut wzdłuż płotu obok przedszkola nr 1... łatwo jest poznać, to wiekowe pojazdy na obcych rejestracjach. Widok żenujący. To 3 stare kabriolety, rdzewiejące bmw, ford mondeo, a ostatnio pojawili się rozklekotane Alfa Romeo... no wkurzyć się można.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 08:39Źródło komentarza: Czy strefa płatnego parkowania będzie powiększona?Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Gdzie tu jest bezpieczeństwo jak dalej ludzie źle parkują przy liceum w Otmęcie na ks. duszy blokując widoczność i wjazd do garaży i nikt sobie z tego nic nie robiData dodania komentarza: 4.04.2025, 15:21Źródło komentarza: Bezpieczniejsze drogi w powiecie krapkowickim! Trwa modernizacja kluczowych trasAutor komentarza: MAŁA MI😸Treść komentarza: PRIMA APRYLIS BO SIĘ POMYLISZ🤣ALE ŻARCIK FAJNY😄Data dodania komentarza: 3.04.2025, 20:46Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Nie wiemy co robi do końca nasza rodzina, znajomi. Kim byli nasi pradziadkowie, ale wiemy, co się działo w 1364 roku xdData dodania komentarza: 3.04.2025, 16:38Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: MaxTreść komentarza: Do szczęścia są tu potrzebni . Mają swoje zamki swoje lasy niech tam się spotykają a nie w PolsceData dodania komentarza: 3.04.2025, 07:31Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do Mosznej
Reklama