Wydarzenie odbywa się już od wielu lat i w tym czasie zdobyło dużą popularność. Festiwal ma charakter otwarty i jest adresowany do chórów i zespołów śpiewaczych z województwa opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Stanowi okazję do wzajemnej konfrontacji osiągnięć artystycznych, a jego celem jest pielęgnowanie kultury niemieckiej wśród społeczności Śląska Opolskiego. Wszystkie grupy biorące udział w przedsięwzięciu otrzymują nagrody – Złote, Srebrne i Brązowe Pasma, są również przyznawane nagrody specjalne.
Występy uczestników oceniało międzynarodowe jury. Jego przewodniczącym został Mariusz Drożdżal - absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie, wykładowca jazzu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, dyrygent m.in. nyskiego chóru Hosanna. W skład komisji weszli ponadto: absolwent Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Cieszynie, założyciel kilku chórów Tadeusz Eckert oraz przedstawiciel naszych południowych sąsiadów Leoš Sekanina – absolwent dyrygentury chóralnej, dyrygent chóru mieszanego miasta Vrbno pod Pradziadem.
W sobotę 19 listopada na scenie zaprezentowało się 7 chórów. Złote Pasmo trafiło do Zawadczańskiego Chóru, grupy Heimat i Brosci Chorus. (...) W niedzielę 20 listopada przyszła kolej na zespoły śpiewacze – tych zgłosiło się 20.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 22 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze