Metoda georadarowa (geoskaning) należy do grupy geofizycznych metod radiofalowych. Jest oparta na emitowaniu fal elektromagnetycznych o częstotliwości z zakresu krótkich do ultrakrótkich fal radiowych i rejestracji fal odbitych. Przetwarzanie danych pomiarowych odbywa się z wykorzystaniem oprogramowania, które pozwala na uzyskanie obrazu przypominającego przekrój przez badane miejsce. Wykorzystanie tej metody nie wymaga ingerencji w środowisko, jest też bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Oprócz badań archeologicznych, geoskaning ma zastosowanie w przemyśle, do poszukiwania kabli, rur itp., czyli ogólnie lokalizacji podziemnej infrastruktury.
Badanie z wykorzystaniem georadaru odbyło się na terenie pałacu we wtorek 25 października. Wzięli w nim udział m.in. specjaliści w dziedzinie historii architektury – Stanisław Cechosz i Łukasz Holcer. Na podstawie wyników możliwe będzie określenie miejsca, w którym znajdowały się wyburzone już fragmenty obiektu. O ich istnieniu świadczy m.in. rozmieszczenie dawnych, a obecnie zamurowanych wnęk okiennych, starych map, podziemnych pomieszczeń lub korytarzy wypełnionych gruzem.
Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 31 października - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze