Warsztaty były podzielone na dwa bloki tematyczne. W pierwszej części uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę na temat historii oraz tajników produkcji papieru czerpanego. Prowadzący byli przebrani w stroje mnichów. W dębowej kadzi rozmieszana była celuloza z wodą, dla lepszego efektu dodano do niej suszone płatki nagietka. Każdy za pomocą sita czerpał papier i odsączał specjalną praską. Następnie była okazja wykaligrafować gęsim piórem swoje imię, a na wykonanych pracach odciśnięto pieczęć lakową.
W drugiej części warsztatów dzieci mogły poczuć się jak w średniowieczu. Tym razem osoby prowadzące zaprezentowały się w dawnych strojach rzemieślniczych. Uczestnicy poznali historię druku i sposoby jego wytwarzania. Żeby odbić jakiś tekst, trzeba go najpierw wykonać w lustrzanym odbiciu. Takie też było zadanie dzieci. Każdy mógł ręcznie stworzyć swoje imię przy użyciu czcionek. Ponadto za pomocą prasy drukarskiej wydrukowano również certyfikat młodego czeladnika. Na chwilę dzieci zamieniły się w ilustratorów, tworząc tym samym rysunki za pomocą kalki i żelazka.
Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 23 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze