Metoda obliczenia wskaźnika rankingowego jest identyczna jak w poprzednich latach. Pod uwagę bierze się przede wszystkim to, ile wynoszą dochody własne poszczególnych samorządów i ile samorządy otrzymują subwencji. Trzeba jednak dodać, że przy wyliczeniach nie uwzględnia się dochodów z dotacji celowych. Dlaczego? Wyjaśniają to autorzy rankingu.
„Wpływ wielkiej, jednorazowej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności.” – podają autorzy.
Jak w najnowszym rankingu za 2022 rok wypadły poszczególne samorządy z powiatu krapkowickiego? Nieźle, choć wszystkie gminy z tego terenu odnotowały spadek zamożności względem rankingu za 2021 rok.
Liderem wciąż pozostaje Gogolin. W tym wypadku zamożność per capita za 2022 rok wyniosła 6354,87 zł, co pozwoliło samorządowi (w kategorii „miasteczka”) uplasować się na 30. miejscu w Polsce. Przypomnijmy, że w rankingu za 2021 rok gmina zajęła 21. miejsce.
Drugie miejsce w powiecie krapkowickim zajęły Strzeleczki. Tutaj majętność per capita za 2022 rok wyniosła dokładnie 4694,99 zł, co pozwoliło na uplasowanie się na 556. miejscu w całym kraju w kategorii gmin wiejskich. W raporcie za 2021 rok ten samorząd zajął 379. pozycję.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 29 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze