Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 09:58
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Dzień Ziemi trwa cały rok

Grupa Heidelberg Materials Polska prowadzi szereg działań mających na celu ochronę środowiska. Można powiedzieć, że Dzień Ziemi trwa w spółce przez cały rok, a przykładów inicjatyw, mających na celu dbałość o ekologię, można wymieniać wiele.
Dzień Ziemi trwa cały rok

Źródło: gmina Gogolin

Już od 2005 roku przedsiębiorstwo wspólnie z Uniwersytetem Opolskim prowadzi na terenie Kopalni Wapienia „Górażdże” Program Ochrony Bioróżnorodności. W jego  ramach skatalogowano, zinwentaryzowano i zwaloryzowano faunę i florę, przygotowano siedliska zastępcze dla wybranych gatunków i prowadzono ich systematyczne, bezpieczne przenoszenie na tereny zrekultywowanych wyrobisk. Co więcej, na terenie kopalni udało się także wybudować hotele dla pszczół z gliny, betonu i drewna. Z kolei by dostarczyć pożytecznym owadom pożywienia, około 0,5 ha terenu obsiano ich ulubionymi roślinami.

To był jednak dopiero początek proekologicznych działań. Innym przykładem działań mających na celu ochronę środowiska jest prowadzenie przez spółkę tzw. nasadzeń zastępczych. Tylko w 2012 roku w zamian za usunięcie drzew rosnących na terenie złoża Kopalni Pawłów udało się zasadzić 3886 nowych drzew! W podobny sposób świętowano też 800-lecie Gogolina. Z tej okazji na terenie całej gminy posadzono 800 drzew.

Innowacyjne rozwiązania i zielona przyszłość
Do 2050 roku Grupa Heidelberg Materials Polska zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną m.in. dzięki redukcji emisji gazów powstających przy produkcji. Już do roku 2030 roku planowane jest osiągnięcie poziomu emisji z cementu nieprzekraczającego 400 kg/t. 

- Jesteśmy na dobrej drodze, by faktycznie zrealizować ten cel – informuje zarząd Heidelberg Materials Polska.

Spółka jako pierwsza w Polsce uzyskała certyfikat Concrete Sustainability Council, który potwierdza zrównoważone zarządzanie zasobami w procesie produkcji betonu i całym łańcuchu dostaw.

- Tworzymy, wdrażamy i udoskonalamy technologie produkcji cementu, efektywnej eksploatacji nieodnawialnych źródeł energii oraz zasobów surowcowych przez zwiększanie ilości dodatków w cemencie – wyjaśnia spółka. - Stale redukujemy emisję pyłową i dążymy do uzyskania zerowego wskaźnika śladu zerowego netto. Mamy na tym polu znaczący sukces – stworzenie evoZero, pierwszego zeroemisyjnego cementu na świecie.

W marcu 2023 roku spółka Heidelberg Materials podpisała z RWE umowę na zakup 70 tys. MWh zielonej energii rocznie. 

- Korzystamy nie tylko z energii wiatrowej, ale również ze słonecznej, obu wytwarzanych w Polsce – podsumowuje zarząd spółki.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 30 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama