Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 12:44
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Samorząd to również rząd! Jak samorządowcy mogą wspierać walkę z globalnym ociepleniem? Część pierwsza.

7 kwietnia wybieraliśmy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, którzy najlepiej znają problemy mieszkańców swoich wsi, miasteczek oraz miast. Wybory samorządowe to czas szczególny dla środowisk lokalnych i naszego miejsca zamieszkania. Są to wybory najważniejsze z punktu widzenia codziennego życia każdego mieszkańca i to właśnie w wyborach samorządowych głosujemy na osoby z naszej najbliższej okolicy, czyli osoby dobrze nam znane. Są to jedyne wybory, w których głosujemy na sąsiadów czy inne osoby mieszkające w pobliżu. Praca samorządowców to również praca nad ochroną przyrody i lokalnego środowiska naturalnego. Jakie zatem znaczenie mają wybory samorządowe dla ochrony środowiska? W jaki sposób samorządowcy mogą lokalnie pracować na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi?
Samorząd to również rząd!  Jak samorządowcy mogą wspierać walkę z globalnym ociepleniem?  Część pierwsza.

Źródło: (ak), fot. Artur Kaminski, www.naszlaku.com

Samorządy to lokalna sprawczość
Chociaż czasem praca samorządowców wydaje się być mało istotna, to tak naprawdę od ich pracy wiele zależy. Największy wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie w naszym najbliższym otoczeniu mają właśnie samorządy.  Wybory samorządowe to również doskonały czas na zastanowienie się nad przyszłością przyrody w naszym kraju pod względem lokalnym, co ma przełożenie na działanie w całym kraju, a niekiedy nawet globalne. Warto również zastanowić się co możemy robić, aby wspierać najważniejszą dla środowiska kwestię – przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym i ich skutkom. Co możemy wymagać od naszych samorządowców w tej kwestii? Wbrew pozorom całkiem sporo. Samorządy (co reguluje polskie prawo) mają obowiązek dbania o lokalną przyrodę i wspierania środowiska, które ma stanowić bezpieczne i zdrowe miejsce dla życia mieszkańców. Do najważniejszych obowiązków samorządów należy odpowiednio sporządzony program ochrony środowiska, planowanie zagospodarowania przestrzennego, propagowanie postaw ekologicznych w lokalnej społeczności, finansowanie programów ochrony przyrody. Lokalne władze mają również obowiązek ustalenia planu gospodarowania odpadami. Co ważne, samorządy mogą działać  również w kwestii przeciwdziałania skutkom globalnego ocieplenia.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 23 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama