piątek, 17 maja 2024 10:19
Przeczytaj:

Z dziejów otmęckiego sportu

Kibice z Otmętu na przestrzeni lat mogli pasjonować się rozgrywkami w wielu dyscyplinach.

Na najwyższym poziomie rywalizowały piłkarki ręczne, uwagę przyciągały jednak również piłka nożna, tenis stołowy, szachy, siatkówka, a nawet boks. Spójrzmy wstecz i zobaczmy, czym w czerwcu 1973, 1963 oraz 1953 roku pasjonowali się miejscowi entuzjaści sportu.

50 lat temu
W Gdańsku odbył się turniej eliminacyjny rozgrywek Pucharu Polski w piłce ręcznej kobiet. Obok naszych zawodniczek wystąpiły w nim zespoły Pogoni Szczecin, Przemysława Poznań oraz Startu Gdańsk. Podopieczne Zygfryda Kamińskiego przystąpiły do rywalizacji w nieco odmłodzonym składzie, w którym znalazły się Franciszka Nowak, Teresa Kubica, Zdzisława Popiel, Barbara Jeż, Teresa Stala, Genowefa Kałuża, Danuta Florczyk, Małgorzata Derszniak, Anna Lisicka, Renata Gawron, Marta Kopiec, Monika Maińka oraz Elżbieta Snoch.

W pierwszej kolejce spotkań Otmęt długo męczył się z ekipą Przemysława, do przerwy przegrywając 10:16. Druga połowa była już jednak koncertem naszych zawodniczek, które zasłużenie zwyciężyły 16:10. W pojedynku Startu z Pogonią zdecydowanie tryumfowały gdańszczanki (22:10). W drugiej serii spotkań znowu lepszy początek zaliczyły nasze rywalki, po kilku minutach prowadząc 3:0. Konsekwentna gra pozwoliła jednak odrobić te straty z nawiązką, a skończyło się wynikiem 13:8 dla Otmętu. Kiedy Start pokonał Przemysława 13:12 jasne stało się, że mecz naszych zawodniczek z gospodyniami turnieju będzie pojedynkiem o pierwsze miejsce. Ze względu na gorszy bilans bramkowy Otmęt potrzebował jednak zwycięstwa. Niestety piłkarki z Gdańska dominowały przez całe spotkanie. Kwestię zwycięstwa rozstrzygnęły już przed przerwą, prowadząc 10:3. Mecz zakończył się wynikiem 18:11 dla Startu. W pozbawionym większego znaczenia ostatnim spotkaniu Pogoń zremisowała z Przemysławem 11:11.

Dla Otmętu oznaczało to zajęcie drugiego miejsca, co wystarczyło do zakwalifikowania się do turnieju półfinałowego Pucharu Polski. Ostateczna kolejność rozgrywek:
1. Start Gdańsk 6 p. 53:33,
2. Otmęt Krapkowice 4 p. 40:36,
3. Przemysław Poznań 1 p. 33:40,
4. Pogoń Szczecin 1 p. 29:46.
Najwięcej bramek dla Otmętu zdobyła Barabra Jeż (21), wyprzedzając Danutę Florczyk (6), Małgorzatę Derszniak (5) oraz Genowefę Kałużę i Annę Lisicką (po 4).

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 11 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.